LandLife Peyzaj

Peyzajda Detay

Ahşap Detaylar

ARDIÇ

ARDIÇ : Ahşabı koyu renkte, sağlam lifli, kısmen budaklı ve reçineli yapıdadır. Dış şartlara ve böceklere karşı bünyesinde bulunan tanen nedeniyle çok dayanıklıdır. Bahçe ve kırsal alanlarda tel çit direği olarak kullanıldığı gibi sağlam, dayanıklı ve kokulu olan ahşabı nedeniyle dolap, döşeme ve tavan yapımında olmak üzere iç mekânlarda kullanılır.

CEVİZ

CEVİZ : Ahşabı koyu kahverengi, esmer lifleri sağlam ve orta ağırlıktadır. Pahalı olduğu için dış mekânlarda materyal olarak oldukça az kullanılır.

DİŞBUDAK

DİŞBUDAK : Kereste ağır, sert ve sağlamdır. Lifleri esnek düzgün ve estetiktir. İşlenmesi güç olmasına karşın kolay cila kabul eder. Rengi sarımsı beyazdır. Dış mekânlar için mobilya veya bank gibi elemanların yapımında kullanılabilir.

GÖKNAR

GÖKNAR : Ahşabı muntazam, sık dokulu ve kendine has kokuludur. İç ve dış şartlara dayanıklı olması nedeniyle yapılarda çok kullanılan pahalı bir ahşaptır. Koruyucu önlemlerle birlikte dış mekânlarda kullanılabilir.

KARAAĞAÇ

KARAAĞAÇ : Ahşabı kırmızımtırak kahverengidir, sağlam ve dayanıklıdır. Dış etkenlerden fazla yıpranmaz. Su kenarında, ahşap konstrüksiyonlar da kullanılabilir.

KARAÇAM

KARAÇAM : Ahşabı koyu sarı veya kahverengidir. Lifleri düzgün ince dokulu, yıllık halkaları belirli, reçineli ve sağlamdır. Dış mekânlarda bank, pergola yapımında ve teras kaplaması için kullanılır.

KAYIN

KAYIN : Ahşabı çok sağlam olan özellikle mobilya yapımında çok kullanılan bir ağaç cinsidir. Renginden ötürü dekoratiftir.

KIZILÇAM

KIZILÇAM : Ahşabı reçineli ve budaklıdır. Çoğunlukla düzgün gövde yapmayan kızılçamın ahşabı fazla ayrıntı istemeyen işlerde kullanılabilir.

LADİN

LADİN : Ahşabı sarımsı renkte, parlak, ince reçine damarlı, esnek ve sağlamdır. Dış şartlarda oldukça dayanıklı, iyi cila kabul eder. Peyzaj düzenlemede çevreleme ve çatı elemanları, bank ve oturma yerleri ile bahçe mobilyası yapımında kullanılabilir.

MEŞE

MEŞE : Öz kısmı kızıl, koyu kahverengi, odun tabakaları açık parlak sarıdır. Ağır ve sert ahşap veren bir ağaçtır. Meşe ile yapılan dış mekânlarda, konstrüksiyonlar, su kıyılarının tahkimi, su içi veya kıyısı, ahşap perde duvarları olarak kullanılır.

OKALİPTÜS

OKALİPTÜS : Ahşabı koyu kırmızı kahverengi, yaş iken işlenmesi kolay, kuruyunca sert ve işlenmesi zordur. Su içi konstrüksiyonların da kullanılır.

SARIÇAM

SARIÇAM : Koyu sarı renkli düzgün sağlam lifli ahşabı vardır. Dayanıklı bir yapısı vardır. İç ve dış koşullara uyum sağlar.

SEDİR

SEDİR : Ahşabı, sarımsı kahverengidir. İnce reçine damarlı esnek bir yapı gösterir. Kolay işlenir dayanıklıdır. İyi cila ve boya kabul eden bir ahşabı vardır. Daha çok dış mekân donatıları olarak kullanılmaktadır.

Copyright © 2011 LandLife. Tüm Hakları Saklıdır. Site Creation By Sirius Interactive