LandLife Peyzaj

Peyzajda Detay

Bitkisel Detaylar

ABİES

ABİES (GÖKNAR) : Yıl boyunca yeşil, konik ya da piramidal biçimdedir. Park ve bahçelerin aranan ağaçlarındandır. Çoğunlukla hava nemi yüksek, deniz ve dağ iklimlerinden hoşlanır. Gölgeye dayanıklıdır. Besince zengin, derin, hafif kumlu balçık topraklarda iyi yetişir.

ACER

ACER (AKÇAAĞAÇ) : 20-30 metre boylanabilen, 6-10 metre çapında yuvarlak tepe yapabilen, yazın yeşil ağaçlardır. Sonbaharda renklenmesi açık sarı ya da kırmızıdır. İyi bir park ve vurgu ağacı olarak kullanılır. Çıplak arazinin yeşillendirilmesinde, rüzgâr perdeleri ya da bahçelerde soliter (tek) olarak kullanılır.

AESCULUS

AESCULUS (AT KESTANESİ) : Yeşil yapraklıdır. Çiçekleri beyaz renktedir. Soliter (tek) kullanımda güzel bir vurgu ağacıdır. Toprak bakımından çok seçici değildir. Soğuğa dayanıklıdır.

BERBERİS

BERBERİS (KADIN TUZLUĞU) :Özellikle bodur formda kullanılır. Normal bahçe toprağında çok iyi gelişir. Sınırlama amacıyla kullanılabileceği gibi tek bir bitki olarak, dekoratif amaçlarla da kullanılır.

BUDDELEİA

BUDDLEİA (KELEBEK ÇALISI) : Her dem yeşil veya yazın yeşil, odunsu veya yarı odunsu bitkilerdir. Yaprakları uzun, altları; gri-yeşil, çiçekleri salkım şeklinde, mor ya da pembe renklerdedir. Güneşli alanlarda ve kireçli topraklarda iyi gelişir.

BUXUS

BUXUS (ŞİMŞİR) : Budamaya yatkındır. Kötü çevre koşullarına dayanıklıdır. Genellikle çit bitkisi olarak kullanılır. Park ve bahçelerde aranılan bir bitkidir.

CAMPSİS

CAMPSİS (ACEM BORUSU) : Sarmaşıklara güzel bir örnektir. Peyzaj'da pergola, çevrelerinde veya duvar kenarlarında kullanılır. Tek kullanımının yanında, grup halinde kullanılması daha cezp edicidir. Hızlı gelişen bir sarmaşık türüdür.

CORTADERİA

CORTADERİA (SAZ - PAMPAS SAZI) : Her dem yeşil yaprakları, şerit şeklindedir. Çiçek kümeleri yoğun, dik vaziyette tüylü yapıda ve bileşik salkım şeklindedir. Genellikle tam ışık ister. Ilıman iklim bölgelerinde yetiştirilir. Dona ve kışa dayanıklıdır. Her türlü toprakta yetişir. İyi havalanan kumlu toprakları tercih eder. Soğuğa dayanıklı yetiştirilmesi kolaydır.

CATALPA

CATALPA (KATALPA) : Ilıman iklimi sever. Besin bakımından zengin ve nemli toprakları tercih eder. Kışın yapraklarını döker, baharda beyaz çiçekleri 15-30 cm arasında boya ulaşır. Çiçeklerin son dönemlerinde renkleri, sarıdan erguvan rengine kadar değişir.

CEDRUS

CEDRUS (SEDİRLER) : Hep yeşil, genç yaşlarda piramidal formlu, yaşlanınca geniş-yayvan tepelidir. Ilıman iklim ağacıdır, hızlı büyür. Güneşli yamaçları, sıcak ve ışığı seven türlerdendir ancak; bazıları donlara duyarlıdır, kireçli topraklarda yetişebilir ve kuraklığa dayanır.

CERCİS

CERCİS (ERGUVAN) : Yaprak döken, orta büyüklükte, güzel çiçekler açan bir ağaçtır. Boyları 10-12 metreye kadar uzayabilir. Saçak kök sistemine sahiptir. Koyu pembe ve eflatun renklerindedir. Bakım isteği azdır, ılıman iklimlerde ve -10'C ye kadar dayanıklıdır. Tam güneş ve hafif gölgede yetişir. Su ihtiyacı azdır, kuraklığa tahammüllüdür.

CHAENOMELES

CHAENOMELES (JAPON AYVASI) : Parklarda, bahçelerde kullanılır. Hava kirliliğine, kar yağışına ve dona dayanabileceği için çok tercih edilir. 1-3 metre arasında değişen boylarda görülür. Aşırı kireçli topraklar hariç, tüm alanlarda özellikle killi topraklarda yetişir. Bodur olarak küçük bahçelerde kullanılır.

COTONEASTER

COTONEASTER (DAĞ MUŞMULASI) : Soğuk hava şartlarına dayanıklı her zaman güneş gören veya yarı güneşli yerlerde yaşamayı seven bir bitkidir. Toprağının tamamen kurumasına izin verilmemelidir. Yapraklarının küçük olması bonsai uygulamasının yapılmasına kolaylık sağlar.

CUPRESSUS

CUPRESSUS (SERVİ) : Hep yeşil, dar ya da geniş piramidal biçimli ağaçlardır. Ülkemizde 200 yıl kadar yaşar. Akdeniz ikliminin ağacıdır, toprak isteği az, kireçli-taşlı topraklarda da iyi yetişir. Kuraklığa dayanıklıdır. Şiddetli kış soğuklarına ve kar baskısına dayanıklıdır.

ELEAGNUS

ELEAGNUS (İĞDE) : Yaprak döken ya da dökmeyen (alt türüne göre), çalı ve küçük ağaçlardır. Alternatif yaprakları ve sürgünler bitkilerin bir mesafeden gri-kahverengi ve beyazımsı renkte görünmesini sağlar.

EUONYMOUS

EUONYMOUS (TAFLAN) : 2-6 metre boyunda küçük ağaç veya çalı görünümündedir. Süs bitkisi olarak yetiştirilen taflanın kabarık yaprakları sürekli yeşildir. Çiçekleri beyazdır. Topluca bir salkım gibi, bir arada son baharda çiçek açar. Meyveleri önce kırmızı sonra, siyah renk alır. Taze yaprakları zehirli olduğundan dikkatli olunmalıdır.

FORSYTHİA

FORSYTHİA (ALTIN ÇANAK) :Çiçekleri çan gibi sarkık durur. Drenajı iyi kumlu topraklarda iyi gelişir. Kirece karşı dayanıklıdır. Şiddetli donlarda zarar görebilir. Soğuk yerlerde dallar donsa da kökler tekrar sürgün verir. Ilıman ve güneşli yerlerden yetişir tam bir ışık bitkisidir. Yazın bol su ister. Budamaya yatkın, hızlı ve dikine büyür.

GLEDİTSHİA

GLEDİTSHİA : Geniş gölgelik tacı, zayıf yaprakları her türlü toprağa, kireçli ya da çorakta olsa kolay uyum sağlaması ile ünlüdür. Hava kirliliğine dayanıklıdır. Büyük yaprakları 30 ya da daha fazla açık yeşil yaprakçıklardan oluşur. Sonbaharda sararır, parlak kahverengi meyveler verir. Normal iklim ve tarım koşullarında erişilebilecek en büyük yükseklik 15-20 metredir.

HEDERA

HEDERA (ORMAN-KAYA SARMAŞIĞI) : 20 metreye kadar dal boyu gösteren sarmaşık türü, odunsu bir bitkidir. Yapraklar çok değişik formlarda olabilir. Gövde üzerinde ağaçlara ve kayalara tırmanmasını sağlayan kök uzantıları vardır. Park ve bahçe düzenlemelerinde kapı girişlerinde, sağır duvarları kapatmak amaçlı veya yer örtücü olarak tercih edilir. Çok bakım istemeyen bu bitki, yarı gölge mekânlarda yetiştirilir.

JUNİPERUS

JUNİPERUS (ARDIÇ) : Ağaç, ağaççık, çalı ya da bodur çalı formundadır. Açık güneşli alanları ve hafif toprakları severler. Serin iklimlerde, güneşli yerlerde, nemli ya da kuru, hafif ve taşlı topraklarda yetişir. Soğuğa dayanıklı, ışık isteği fazladır. Hafif sipere dayanabilir.

LEGERSTROEMİA

LEGERSTROEMİA (OYA) : Ülkemizin hemen her yerinde yetiştirilebilir. Çok dayanıklı, dekoratif gövdesi, yuvarlak bir tepesi bulunur. Tepe çapı 3-4 metredir. Kumlu, killi, balçık ve bol gübreli topraklarda iyi gelişir. Fazla rutubeti sevmez, ılıman iklimlerde yetişir. Kuraklığa dayanamaz, sulama seyrek aralıklarla yapılmalıdır.

LİGUSTRUM

LİGUSTRUM (KURTBAĞRI) : Genellikle çit bitkisi olarak yetiştirilir. Yol ağaçlandırılmasında da sıkça kullanılır. Soğuk kış yaşanan bölgelerde yapraklarını dökebilir. Özel bakım tekniği yoktur. Her yerde rahatlıkla yetişir.

MAGNOLİA

MAGNOLİA (MANOLYA) : Boylu veya küçük boylu ağaçlar şeklinde, odunsu bitkilerdir. Yaprakları saplı, tam kenarlı, genellikle büyüktür. Rüzgarlı bölgelerde ekilmemelidir.

NERİUM

NERİUM (ZAKKUM) : 4 metreye kadar boylanabilen. 3 metreye kadar yayılma gösterebilen, yerden dik dallanan çalılardır. Çiçekler terminal durumlu, huni gibi pembe veya beyaz renktedir. Park ve bahçe düzenlemelerinde kullanılır.

PİCEA

PİCEA (LADİN) : Serin ve soğuk bölgede yetişir. Genellikle konik ya da piramidal yapıya sahip, hep yeşil, boylu ağaçtır. Sığ köklü ve rüzgâra karşı oldukça dayanıklıdır. Yağışları bol ve yıl içinde eşit dağılmış olan serin deniz ikliminde, güneşli-yarı gölge yerlerde ve normal –nemli topraklarda yetişir. Kış soğuklarına dayanır ve gençken yavaş, sonrada hızlı bir gelişme gösterir.

PİNUS

PİNUS (ÇAM) : 40 metre üzerinde boylu ve piramidal yapıdaki çamların yanında, bodur ve sürünücü olan türleri de vardır. Dalları ince, yılda 2-5 adet sürgün verebilir. Genellikle hızlı büyür, odunu bol reçinelidir. Yazları sıcak ve kurak, kışları yağışlı iklimin tipik ağacıdır. Bol ışıkta iyi gelişir. Kazık kök yapar, rüzgâra, dona ve kuraklığa dayanır. Fakir kuru topraklarda yetişir. Kirece dayanıklıdır.

PİTTOSPORUM

PİTTOSPORUM : Her dem yeşil bir çalıdır. Yaprakları çok güzeldir. Kolay yetiştirildiği ve deniz iklimine dayanıklı olduğu için oldukça yaygın bir bitkidir. Yaprakları yeşil çıkar, zamanla erguvan kırmızısı olur. Tuza, yağışsız yaz sıcaklarına rahatlıkla dayanabilir.

PLATANUS

PLATANUS (KAVAK) : Hızlı gelişen ağaç türlerindendir. 35 metreye kadar yükselebilirler. Daha çok sulak yerleri severler. Her yerde yetişebilen çok yumuşak, kaba ve gevşek yapılıdır.

PYRACANTHA

PYRACANTHA (ATEŞ DİKENİ) : Ilıman iklimlerde yetişir. Soğuğa dayanıklıdır. Güneşi seven, organik maddece zengin, kumlu-killi karışık topraklarda yetişir. Tek ve gruplar halinde yol kenarlarında, refüjler ile saksılarda kullanılır. Balkonlarda, teras ve çatı bahçelerinde, kış manzaraları yaratmak istenilen yerlerde çok tercih edilir.

ROBİNİA

ROBİNİA (YALANCI AKASYA) : Su basma olasılığı olan yerler hariç, kuru, fakir, killi ve kumlu topraklarda yetişir. Toprak isteği kanaatkârdır. Ilıman iklimlerde yetişir. Güneşi ve ışığı sever. Park ve bahçelerde aranan bir bitkidir.

ROSMARİNUS

ROSMARİNUS (BİBERİYE) : Ilıman iklim şartlarında yetişen, yapraklarını dökmeyen küçük bir çalıdır. Yaprakları iğneli ve koyu yeşil renktedir. Çok ışıklı, kuru ve sıcak topraklarda en iyi şekilde yetişir.

SALİX

SALİX (SÖĞÜT) : Hızlı büyür 20-30 metre boy yapar. Işığı sever. Kışa dayanıklı ve dondan seyrek zarar görür. Kumlu ve killi topraklarda yetiştirilir. Genellikle yetiştiği yerlerin nem oranı fazla olmakla birlikte, değişik iklim şartlarına uyum sağlar.

TAMARİX

TAMARİX (ILGIN) : Ilıman iklim şartlarında yetişir. Çoğunlukla yaprak döken bir bitkidir. Kısa bir gövdesi ve narin, yoğun tente gibi aşağı sarkan dalları ile çok estetik görünür. Kuraklığa ve rüzgâra dayanıklıdır. Bol güneşli yerlerde yetişir. Hızlı büyür.

THUJA

THUJA (MAZI) : Hep yeşil, pul yapraklı, tek evcikli ağaç ya da ağaççıklardır. Gövde kabukları ince ve çatlaklıdır. Ilıman iklimlerde, derin, gevşek balçık topraklarda, nemli yada kuru topraklarda iyi gelişir. Dona karşı direnç gösterir.

TİLİA

TİLİA (IHLAMUR) : Boyları 20-30 metreye ulaşabilen ağaçlardır. Sarkık çiçek demetleri, sarımsı renge ve karakteristik bir kokuya sahiptir.

VİBURNUM

VİBURNUM (KARTOPU) : Humuslu ve asidik toprakları sever. Killi topraklar ile tuzlu topraklarda yetişir. Ilıman iklim şartlarında, nemli yerlerde yetişir. Işık ve yarı gölgeleye dayanıklıdır.

YUCCA

YUCCA (AVİZE ÇİÇEĞİ) : Soğuk havaya dayanıklıdır. Çok bakım gerektirmez. Normal bahçe toprağına uygundur. Direkt güneşe ihtiyaç duyar, güneşsiz yerde yaşayamaz.

Copyright © 2011 LandLife. Tüm Hakları Saklıdır. Site Creation By Sirius Interactive