LandLife Peyzaj

Peyzajda Detay

Doğal Taş Detaylar

ANDEZİT

ANDEZİT : Dış koşullara dayanıklı olması sonucu parke taşı, bordür, duvar, kolon ve döşeme yapımında kullanılabilir. Andezitin işlenmesi granit ve bazalta göre daha kolaydır. İnce ve kaba yontmaya uygundur.

ARDUVAZ

ARDUVAZ : Tortul, kil taşı olup yüksek basınç altında kırılmış veya tabakalar halinde bulunur. Aşınmaya, hava koşullarına ve asitlere çok dayanıklıdır. Çok ince tabakalara ayrılabilen arduvazlar basamak yapımında ve döşeme materyali olarak dış mekânlarda kullanılır.

BAZALT

BAZALT : Genellikle işlemesi zor ve pahalı olduğu için kullanımı sınırlıdır. Hava şartlarına dayanıklıdır. Bu sebeple su altı inşaatlarında, yollarda ve duvar yapımının yanı sıra zemin kaplaması ve bordür taşı olarak kullanılır.

ÇAKIL

ÇAKIL : Peyzaj yapı konstrüksiyonunda beton yapımında kullanıldığı gibi, serbest olarak otoparklar ve yollar için yüzey kaplaması olarak kullanılır. Dona dayanıklıdır. Beton ve polietilen havuzların yüzey kaplamalarında da kullanılır.

DİYORİT

DİYORİT : Görünüş olarak granite ve andezite çok benzeyen bir taştır. Dokusu iri tanelidir ve dış baskılara dayanıklıdır.

DOLOMİT

DOLOMİT : Normal kalkere nazaran aside karşı daha dayanıklıdır. Yapı konstrüksiyonunda kullanılır. Çiçek parterlerinin yanında çok şık bir görünümü vardır.

GNAYS

GNAYS : Yapısı karışık ve iri tanelidir. Basınç ve çekmeye dayanıklıdır. Zeminlerde döşeme olarak kullanılır.

GRANİT

GRANİT : Fazla gözenekli olmadığı için dış şartlara ve aşınmaya dayanıklıdır. Renkleri solmaz, cilayı iyi kabul eder. Dayanıklı olması nedeniyle dış mekânlarda ve büyük yapılarda, temellerde, su altı inşaatlarında, büyük havuzlarda, park-yol döşemelerinde, mozaik duvarlarda, sütun ve bordür taşları yapımında kullanılır.

KALKER

KALKER : Dış mekânlarda yapı taşı olarak (kesme ve moloz taş), duvar, basamak, zemin döşemeleri ve havuzlarda çok kullanılır.

KIRMATAŞ

KIRMATAŞ : Beton ve asfalt için yapay olarak hazırlanan kırma taş, granit, dolomit, bazalt ve kireç taşından yapılmaktadır. Otopark ve yol yapımında yüzey kaplama malzemesi olarak kullanılır.

KUMTAŞI

KUM TAŞI : Düşey kaplamalarda zemin ve basamak olarak kullanılır. Saf levha halinde olanlar ise çatı örtüsü olarak kullanılır. Yağış ve sıcaklık farklılıklarından etkilenir ve kolay aşınır.

KUVARS

KUVARS : Genel görünüşleri cilalı ve parlaktır. Granitten sert ve çok dayanıklıdır. İç ve dış mekânlarda cephe kaplamalarında ve yurdumuzun bazı yerlerinde yapı taşı olarak kullanılır.

KUVARSİT

KUVARSİT : Genellikle homojen, sert ve sağlam kütlelerdir. Aşınmaya karşı direnci fazladır. Kırılan yüzleri düz ve camdır. Bundan dolayı inşaat taşı ve kaplama taşı olarak kullanılır.

MERMER

MERMER : Kristalleri iri taneli, sık dokusu boşluk bırakmadan birbirine girmiş durumdadır. Bu nedenle dona karşı dayanıklıdır. Saf mermer bina içi süsleme ve kaplamalarda çok kullanılır. Yol ve bina yapımında olduğu kadar, dış mekân düzenlemelerinde, kesme taş duvar yapımında ve mozaik yapımında kullanılır.

SERPANTİN

SERPANTİN : Dokusu yağlı, kompaktı granüller halde bulunan taştır. Renginin güzel olması ve iyi cilalanması nedeniyle kaplama taşı olarak çok kullanılır. Yanmazlığı, ısıyı yavaş geçirmesi nedeniyle ateşe ve elektriğe karşı yalıtım sağlamak amacıyla tercih edilir.

SİLEX(ÇAKMAK TAŞI)

SİLEX(ÇAKMAK TAŞI) : Ateşe ve kimyasal maddelere çok dayanıklı olması nedeniyle her tip inşaatta kullanılır. Dış mekânlarda duvar bordürleri ve döşemelerinde tercih edilir.

SİYANİT

SİYANİT : Dokusu taneli olup çok az miktarda mika ihtiva eder. Bu nedenle granitten daha iyi cila tutar, iyi bir kaplama taşıdır. Dış şartlara dayanıklı olması nedeniyle döşeme yapımında ve taş basamaklarda kullanılır.

TRACHİT

TRACHİT : Sert olmayan volkanik bir taştır. Dış şartlara ve ısı değişimine karşı pek dayanıklı değildir. Yoğun olan yapısından ötürü cephe kaplamada kullanılabilir.

TRAVERTEN

TRAVERTEN : Dış mekânlarda, blok ve kaplama materyali olarak, obruk, teras, duvar, basamak, bank ve havuz kaplamalarında, küçük parçalar halinde çimento harcı ile desenli döşemeler yapımında kullanılır.

Copyright © 2011 LandLife. Tüm Hakları Saklıdır. Site Creation By Sirius Interactive